piątek, 29 listopada 2013

Kompozycje plastyczne

Na zajęciach plastycznych pod kierunkiem pana Piotra powstają różne kompozycje.
 Akwarium to kompozycja plastyczna o charakterze dekoracyjnym. Rozwija u uczniów umiejętność łączenia różnych technik.


Drzewo to przykład kompozycji plastycznej, w której uczniowie szukają sposobu pokazania różnych faktur spotykanych w przyrodzie.

poniedziałek, 25 listopada 2013

Biały barszcz


Barszcz biały nadaje się zarówno na codzienny posiłek, jak i na wytworny obiad. Ta typowo polska zupa ma tyle walorów smakowych, że może zadowolić nawet najwybredniejszego smakosza. Zupę podajemy bardzo gorącą, bez dodatków lub z dodatkami. Chłopcy z IIIc powiedzieli, że w
ugotowanym przez nich barszczu było bardzo dużo kiełbasy, dlatego najodpowiedniejszym dodatkiem będzie dobry, mocno wypieczony, z chrupiącą skórką chleb. Nasz szkolny obiad był bardzo smaczny, zdrowy i sycący.
 
 

Barszcz biały - sposób przygotowania:
 
Składniki
1000 g kiełbasy
zakwas z mąki żytniej
4 małe cebule
5 ziaren ziela angielskiego
2 liście laurowe
1 łyżka chrzanu
3 - 4 ząbki czosnku
1/2 marchewki
1/4 pora
1 opakowanie (330  ml) śmietany 18%
majeranek
sól
pieprz
jajka ugotowane na twardo

Kiełbasę ponakłuwaj, przełóż do garnka, zalej 4 litrami wody, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, czosnek, por i marchewkę. Gotuj na niewielkim ogniu ok. 45 minut. Część kiełbasy pokrój w kostkę i usmaż razem z cebulą. Wywar odcedź i przelej do garnka. Marchewkę zetrzyj na tarce lub drobno pokrój. Wywar zagotuj, wlej zakwas, dodaj chrzan, marchew i kiełbasę usmażoną z cebulą. Dopraw majerankiem, solą i pieprzem. Zdejmij z ognia i zabiel śmietaną, rozprowadzoną kilkoma łyżkami gorącej zupy. Podawaj z połówkami jajek ugotowanych na twardo.



piątek, 22 listopada 2013

Zajęcia ceramiczne

Krótki tutorial na ozdoby świąteczne z gliny. Zajęcia ceramiczne w naszej szkole prowadzi p. J. Pałys.

wtorek, 19 listopada 2013

Co to znaczy panierować?

Na kolejnych zajęciach z cyklu Akademia Młodego Kucharza dziewczęta z IIIe przygotowały II danie- ziemniaczki z kotletem schabowym, mizerią i surówką z marchewki i jabłuszka. Na deser budyń śmietankowy z domowymi konfiturami. Schab wieprzowy jest to delikatne mięso wieprzowe zawierające białko niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Można przygotowywać je na wiele sposobów. My robiłyśmy kotlety schabowe w panierce. Niektóre robiły to po raz pierwszy. Najpierw  trzeba rozbić tłuczkiem opłukany plaster mięsa, potem doprawić do smaku solą oraz pieprzem i już panierować. Panierować to znaczy otaczać mięso najpierw w mące, potem jajku, na koniec w bułce tartej. Żeby wygodniej rozbijać mięso można włożyć je do woreczka foliowego i dopiero używać tłuczka.






 Niektóre dziewczęta miały bardzo ważne zadanie – właściwe nakrywanie stołu.  Smacznego!



piątek, 15 listopada 2013

Spotkanie z cyklu Akademia Młodego Kucharza...


W czwartek7 listopada klasy gimnazjalne IIIc, IIId, IIIe, w ramach realizacji projektu gimnazjalnego Akademia Młodego Kucharza, uczestniczyły w prezentacji multimedialnej o zasadach zdrowego odżywiania. Podczas pokazu młodzi kucharze przypomnieli sobie piramidę zdrowego odżywiania. Odpowiadali również na pytania, dlaczego warto codziennie jeść owoce i warzywa oraz codziennie spędzać aktywnie czas na uprawianiu ulubionego sportu, ćwiczeniach fizycznych albo na długim spacerze. Na koniec spotkania odbył się konkurs polegający na odgadywaniu nazwy warzywa lub owocu i jakie witaminy zawiera. Uczennice z klasy IIIe zaprezentowały swoją planszę z warzywami wykonanymi z masy solnej, ale najwięcej radości uczestnikom spotkania sprawili chłopcy z klasy IIIc, którzy przygotowali poczęstunek- polskie racuszki z jabłkami.


czwartek, 14 listopada 2013

Polskie racuszki z jabłkami

Chłopcy z klasy IIIc tym razem w ramach projektu gimnazjalnego Akademia Młodego Kucharza przygotowali wspaniałe racuszki z jabłkami.
 
Składniki

1/2 kg mąki pszennej o temperaturze pokojowej

1 jajko

1 i 1/2 szklanki ciepłego mleka

4 łyżeczki (2 opakowania po 7 g) suchych drożdży instant

1 łyżka cukru

szczypta soli

2 jabłka

Sposób przygotowania:

Mąkę przesiać do miski, dodać drożdże, cukier i sól; wymieszać. Wbić jajko, dodać mleko i mąkę i wyrobić. Jeśli ciasto będzie za rzadkie - dodać więcej mąki. Miskę przykryć i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce. Najlepiej rozgrzać przez minutę piekarnik, a następnie wyłączyć go, włożyć ciasto i zamknąć drzwiczki. Jabłka obrać i pokroić w plasterki. Gdy ciasto podwoi swoją objętość dodać jabłka i delikatnie wymieszać. Na patelni, na średnim ogniu, rozgrzać olej. Nakładać ciasto zmoczoną w wodzie łyżką, formując placuszki o grubości ok. 0,5 cm. Racuchy mają się usmażyć na złoto, ale trzeba uważać, bo mogą się szybko przypalić. Zdejmować na papierowe ręczniki, aby odciekły z nadmiaru tłuszczu. Podawać posypane cukrem pudrem z owocami lub dżemem.

środa, 13 listopada 2013

Bransoletka kumihimo

Nasze najnowsze dzieła, które robiłyśmy na kole rękodzieła. Nie mają jeszcze zakończenia, ale lada dzień przyjdzie paczka z końcówkami do bransoletek.






wtorek, 12 listopada 2013

Dekoracja szkolnej imprezy

W piątek 8 listopada w naszej szkole odbył się już IV Przegląd Piosenki Patriotycznej. Oto propozycja szkonej dekoracji na taką uroczystość.

sobota, 9 listopada 2013

Pomysł na nakrętki z butelek

Zbieracie nakrętki po napojach? Nie wiecie co z nimi zrobić? Oto nasza propozycja. Przy robieniu ludzika, nie tylko ćwiczymy motorykę małą, przez nawlekanie ale również można poćwiczyć nazewnictwo części ciała.


czwartek, 7 listopada 2013

Zajęcia ceramiczne

Od stycznia 2013 roku w szkole odbywają się zajęcia ceramiczne polegające na manualnej i termicznej obróbce gliny. Szkoła wyposażona jest w formy i piec do wypału gliny. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wykonują różne formy z gliny: miseczki, figurki, zwierzątka wycinane przy pomocy foremek. Modele zostają wypalone w piecu, następnie poszkliwione przez uczniów i ponownie wypalone. Do pracy z gliną trzeba mieć dużo cierpliwości, ale uczniowie bardzo cenią sobie trwały i kolorowy efekt końcowy.
 
 
 

Jesienny kwiat- potrawa z parówek

Jesienny kwiat - potrawa przygotowana przez klasę IIId gimnazjum z parówek. Chłopcy nadkroili równo parówki w niewielkie plasterki. Do dekoracji dania zostały wykorzystane warzywa sezonowe świeże lub już przetworzone. Przy okazji dekorowania potrawy zostały omówione zasady zdrowego odżywiania i znaczenie witamin dla organizmu człowieka.




 

Naleśniki...

Na zajęciach klasa IIIe gimnazjum przygotowała naleśniki z różnym nadzieniem. Warto wiedzieć, że dobry przepis na naleśniki to dobrze odmierzone proporcje. Jeśli dajemy 2 szklanki mąki to trzeba dać również 2 szklanki płynów- 1 szklanka mleka i 1 szklanka wody. Do tego koniecznie 2 całe jajka. Do ciasta dodano jeszcze 1 białko. Żółtko z tego jajka dodałyśmy do sera. Pamiętajcie, żeby jajka były wyparzone. To znaczy na kilka sekund zanurzone we wrzącej wodzie. Do ciasta można dodać szczyptę soli i parę kropelek oliwy.
Nasze naleśniki były podawane z białym serem i wtedy zwijałyśmy je w ruloniki.

Te smarowane domowymi powidłami ze śliwek albo domowym dżemem z truskawek złożone były w trójkąty i dodatkowo ozdobione puszystą śmietaną.


 
 
 

środa, 6 listopada 2013

Szyszki z ryżu preparowanego

Kolejne kulinarne zmagania za nami. Tym razem przygotowaliśmy szyszki z ryżu preparowanego.
Składniki na 2 porcje:
60 dag krówek,
niecała kostka margaryny lub masła roślinnego
130 g ryżu preparowanego
Margarynę topimy z krówkami, Dodajemy ryż. Mieszamy.

Masę trochę chłodzimy i formujemy kulki-szyszki.
 Żeby szybciej stwardniały wkładamy na parę minut do lodówki.
Gotowe, ułożone na talerzyku oddajemy ulubionej pani. Nasze poszły do pani Grażynki.



sobota, 2 listopada 2013

Mozaika inaczej

Pomysł na papierową mozaikę zrodził się, gdy trafiliśmy na tę stronę:
http://kandipatterns.com/patterns/characters/bashful-star-6445
Jeśli macie w domu dużo kółek z dziurkacza (trudniejsza wersja) możecie je wykorzystać do stworzenia mozaiki . W łatwiejszej wersji można użyć dużych kwadratów wyciętych z kolorowych kartek.
Korzystając z gotowych wzorów, możecie dowolnie zaznaczać cyferkami kody barw, np. 1 - pomarańczowy, 2 - zielony, itp.
Poniżej wersja łatwiejsza i trudniejsza.