piątek, 31 stycznia 2014

Zakończenie projektu gimnazjalnego "Akademia Młodego Kucharza"


28 stycznia uroczystym apelem z udziałem pani dyrektor, nauczycieli i uczniów naszej szkoły zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego „Akademia Młodego Kucharza”. Przedstawiliśmy projekcję multimedialną pokazującą w formie blogu nasze działania w ciągu czterech miesięcy trwania projektu.
 
Na tablicach umieściliśmy efekty prac uczniów – przepisy ulubionych potraw, kalkulacje kosztów ich wykonania, przykładowe jadłospisy na cały tydzień. Zaprezentowaliśmy odświętnie nakryte stoły – jeden do uroczystego obiadu, drugi zawierający „słodkości” przygotowane przez uczestników projektu w czasie zajęć gospodarstwa domowego. Znajdowały się tam różnego rodzaju ciasta i ciasteczka: szarlotka, bananowiec, murzynek, mufinki, kruche ciasteczka oraz dekoracyjnie przygotowane owoce. Zwieńczeniem prezentacji była degustacja tych pysznych wypieków.


 
 
 


 

 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 

sobota, 25 stycznia 2014

Gwiazdy

Druciki ze sklepu za 4 zł można wykorzystać na wiele sposobów. My postanowiliśmy zrobić z nich gwiazdki. Tyle ile osób, tyle pomysłów na wykonanie.




Zima nie tylko za oknem

Piękne choinki w wykonaniu uczniów klasy 3fg.



czwartek, 23 stycznia 2014

Podsumowanie projektu

W dniu 28 stycznia 2014 roku w szkole odbędzie się publiczne podsumowanie efektów projektu "Akademia Młodego Kucharza". Omówione zostaną założenia, cele i przebieg działań. Przedstawiona będzie prezentacja multimedialna - blog prowadzony w trakcie trwania projektu. Zaprezentowane zostaną także właściwie nakryte stoły - do uroczystego obiadu oraz na przyjęcie młodzieżowe. Na koniec spotkania będzie można spróbować wypieków przygotowanych przez uczniów w ramach zajęć z gospodarstwa domowego. Rodzice uczestników projektu na zebraniach klasowych w lutym dostaną kolorowy folder o przebiegu projektu.

wtorek, 14 stycznia 2014

Podczas projektu....


Uczniowie klasy IIIa w czasie lekcji matematyki opracowali kosztorysy kilku potraw. Każdy uczeń przyniósł na lekcję przepis na swoją ulubioną potrawę, a także spis cen detalicznych produktów potrzebnych do jej wykonania. Wspólnie dokonaliśmy ustalenia ilości produktów, które należy użyć
do ugotowania lub upieczenia każdego dania i na tej podstawie obliczyliśmy koszt przygotowania konkretnej potrawy. I tak:

- Wojtek Podstolski – Jeżyki z pasztetu – koszt 13 zł

- Adrian Sztąberek -   Naleśniki z sosem czekoladowym – koszt 6,42 zł

- Jarosław Gutkowski – Kurczak w kalarepkach – koszt 23,66 zł

- Arkadiusz Gutkowski – Torcik z owocami – koszt 12,93 zł

- Piotr Król – Pierogi z mięsem i kapustą – koszt 30,70 zł

- Damian Wiśniewski – Pizza sycylijska – koszt 12,50 zł

Opracowaliśmy także menu na przyjęcie urodzinowe dla ośmiu osób i dokonaliśmy kalkulacji takiej imprezy. Całkowity koszt wyniósł 150,30 zł.
 
 
 
 

Na lekcjach wychowawczych wspólnie z klasą IIIb obejrzeliśmy film szkoleniowy "Savoir-vivre w róznych sytuacjach", a także czytaliśmy i omawialismy fragmenty poradnika pt.  "Nastolatki zapraszaja gości.
Klasa 3bg na lekcjach wychowawczych poznała zasady właściwego zachowania się przy stole oraz zasady savoir-vivre związane z zapraszaniem gości i uczestniczeniem w przyjęciach. Podczas spotkania wigilijnego przygotowywała nakrycie stołu. Uczniowie uczestniczyli w wycieczce do szkoły gastronomicznej w celu obserwacji pracy profesjonalnej kuchni.
 




Uczniowie klas 2ag, 3ag, 3bg na lekcjach języka polskiego zapoznani zostali z pojęciem przepisu, cechami dobrego przepisu oraz schematem według którego powinien być ułożony. Samodzielne przygotowali przepis na ulubioną potrawę. Uczniowie klas III przygotowali ponadto zestaw przepisów wigilijnych i bożonarodzeniowych. Przepisy uczniów poszczególnych klas zaprezentowane były na forum klasy.






20 grudnia klasa IIIa i IIIb zorganizowały wspólną wigilię klasową. Stół nakryliśmy pięknym świątecznym obrusem, zapaliliśmy świece, ułożyliśmy dekoracje, a także produkty żywnościowe przyniesione przez poszczególnych uczniów. Z uwagi na warunki potrawy zostały ograniczone do słodyczy, soków oraz owoców. Wojtek Podstolski wraz ze swoją mamą upiekł wspaniałe pierniczki w kształcie choinek, gwiazdek, bombek itp., które zostały ozdobione kolorowymi napisami – imionami wszystkich uczestników przyjęcia.
Z głośników popłynęły słowa kolęd, a my połamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia świąteczne. Mimo, że brakowało typowych dań wigilijnych, panował świąteczny nastrój. Każdy uczeń opowiadał, jakie potrawy znajdują się w czasie wigilii w jego domu oraz w jaki sposób spędza święta jego rodzina. Było miło, serdecznie i świątecznie.







 
 

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Pierniczki świąteczne ....


Święta Bożego Narodzenia. Naszym zdaniem nieodłącznym atrybutem tych świąt są pierniki. Zniewalający zapach piekących się pierniczków wprawia chyba wszystkich, tak jak nas, w stan przedświątecznej euforii.

A ceremoniał wycinania i lukrowania gwiazdeczek, serduszek, choinek, aniołków i półksiężyców zintegrował  w kuchni całą naszą klasę i tych kolegów i koleżanki, którzy nie mogli oprzeć się unoszącemu się w całej szkole zapachowi.

Ciasto piernikowe przygotowaliśmy, wykorzystując następujące składniki:

1,5 szklanki miodu

3/4 kostki masła

1 szklankę cukru pudru

1 opakowanie przyprawy do pierników

1/2 kg mąki

1 łyżeczkę sody oczyszczonej

szczyptę soli

1 jajko

Lukier przygotowaliśmy z:

1 szklanki cukru pudru

1 łyżki cukru  waniliowego

1 białka

szczypty soli

Sposób przygotowania pierników nie jest szczególnie trudny, ale chyba nasze zaangażowanie w ich pieczenie, dał dopiero te wspaniałe efekty.
Miód podgrzaliśmy na małym ogniu z masłem, cukrem i przyprawą do pierników. Masę mieszaliśmy od czasu do czasu, pilnując, żeby się nie zagotowała. Gdy składniki się połączyły, zdjęliśmy naczynie z ognia i odstawiliśmy je do ostygnięcia. Mąkę przesialiśmy z sodą i solą. Dodaliśmy do niej masę miodową i lekko roztrzepane jajko. Wyrobiliśmy gładkie, elastyczne i lśniące ciasto. Następnie rozwałkowaliśmy je na placek o grubości 1 cm. Przy pomocy szablonów spożywczych o różnej wielkości wycinaliśmy kolejne wzory naszych klasowych świątecznych pierniczków. Wycięte gwiazdki, aniołki, choinki, serduszka i półksiężyce ułożyliśmy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piekliśmy je 15 minut w temperaturze 180°C.
W trakcie pieczenia zaczęliśmy przygotowywać lukier. Mieszaliśmy cukier puder z cukrem waniliowym. Ubijaliśmy białko na pianę, dodając szczyptę soli. Stopniowo dosypywaliśmy cukier, cały czas ubijając. Taki lukier był idealny do dekoracji - nie był bardzo gęsty i ładnie pokrył powierzchnię. Upieczone i wystudzone pierniki smarowaliśmy lukrem i dekorowaliśmy je kolorową i czekoladową posypką. Są niezwykle piękne i na pewno smaczne, ale o tym przekonamy się dopiero podczas szkolnej wigilii. Część pierników zapakujemy wtedy w celofan, przewiążemy wstążką i podarujemy Dyrekcji szkoły, nauczycielom oraz naszym koleżankom i kolegom. Myślimy, że sprawimy Im wspaniały prezent. Pozostałe zabierzemy do domów i będziemy je podjadać w czasie świąt z najbliższymi.
To będą niezwykle „smaczne” święta, czego życzymy całemu Światu.